National Arms of the Czech Republic

NATIONAL ARMS OF THE CZECH REPUBLIC

Arms of National Arms of the Czech Republic
Official blazon
Czech Velký státní znak tvoří čtvrcený štít, v jehož prvním a čtvrtém červeném poli je stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve druhém modrém poli je stříbrno - červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve třetím zlatém poli je černá orlice se stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými trojlístky a uprostřed s křížkem, se zlatou korunou a červenou zbrojí.
English Quarterly: First and fourth, Gules a lion rampant double queued Argent crowned and armed Or (for Bohemia); second, Azure an eagle displayed checky Argent and Gules crowned and armed Or (for Moravia); third, Or an eagle Sable crowned Or armed Gules on its breast a crescent terminating in trefoils and in the centre a cross Argent (for Silesia).

Origin/meaning

The arms were officially adopted on December 12, 1992.

The arms combine the arms of the historical region of the present Czech republic. The silver double-tailed lion in the first and fourth quarter is the lion of the Kingdom of Bohemia. The black eagle on a golden field stands for Silesia, and the chequered eagle on a blue field for Moravia.

See also the National arms of Czechoslovakia.


The arms on a coin

This page is part of the
Czechnat.png
Czech heraldry portal

Czech heraldry:


  • Total pages in the Czech section : 12,728
  • Total images in the Czech section : 7,003

Other Czech heraldry:


Support the site:

Contact us:

Our partners:© since 1995, Heraldry of the World, Ralf Hartemink  

Literature :